YKS PUANI NASIL HESAPLANIR

YKS PUANI NASIL HESAPLANIR

YGS’nin altı puan türü vardı. Yeni sistem ile birlikte sadece bir hesaplama türü olacak oda  temel yeterlilik sınavı  (TYT PUAN)  adlandırılacak

Geçen sene yapılan ygs  öğrencilerin  lisan programlarına yerleşmek için iki aşamalı dil sınavına dışında öğrencilerin  (LYS-1,LYS-2,LYS-3,LYS-4)  dört ayrı sınava  dört oturumda girmek zorunda kalıyordu şimdiki sınav sistemiyle ise  iki ayrı oturumdan oluşacak ve öğleden sonra ise  öğrencilerin  sosyal bilimler-1, Türk dili ve edebiyatı,sosyal bilimler-2  bu testlerde oluşan  tek bir sınava girecekler ve 3 ayrı puan türüyle hesaplanacak.

Geçen sene Matematik-Fen (MF) olarak adlandırılan türünü sayısal Türkçe ve sosyal sözel (TS)Türkçe ve matematik (TM)ise eşit ağırlık olarak adlandırılacaktır.

Sınava girecek öğrencilerin  girmek istedikleri programın puan türüne göre ikinci oturumda yapılacak testlerin soruların yapılması gerekir. buna göre adayların istedikleri  sözel, eşit ağırlık ve sayısal  olarak adlandırılan bu testlerin içinde ona uygun olan testi cevaplandırması gerekecek Sayısal  için (fen bilimleri ve matematik) sözel  puanı için (türk dili ve edebiyatı – sosyal bilimler 1-) eşit ağırlık için( türk dili ve edebiyatı ve sosyal bilimler-1-2 ve matematik) testlerini çözmeleri gerekecek Sayısal+eşit ağırlıkpuanları için (Türk dili ve edebiyatı, fen bilimleri sosyal bilimler-1 ve matematik) eşit ağırlık+sözel+sayısal  puanları için sosyal bilimler 1-2 matematik, fen bilimleri ve türk dili ve edebibiyatı sınavlarına girecekler.

Lisans programlarında ise sayısal, sözel, eşit, ağırlık ve dil puanları esas alınmaktadır. Lisans programlarında Temel Yeterlilik Testi’nin bu dört puan türüne etkisi %40 olacaktır

1)SÖZEL: [Temel Yeterlilikler Testi TYT(%40)] + (Sözel Test (%60) olacaktır.

2)SAYISAL: Temel Yeterlilikler Testi TYT(%40)] + [Sayısal Test (%60)] olacaktır.

3)EŞİT AĞIRLIK: [Temel Yeterlilikler Testi TYT(%40)] + (Eşit Ağırlık Testi (%60)] olacaktır.

4)DİL: [Temel Yeterlilikler Testi TYT(%40)] + [Yabancı Dil Testi (%60)] olacaktır.

BENZER YAZILAR
YORUMLAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KPSS
DERS DOKÜMANLARI
KATEGORİLER