Yurt dışında Burslu Üniversite Okumak İstiyorum

Yurt dışında Burslu Üniversite Okumak İstiyorum

Yurt dışında üniversite okumak her öğrencinin hayalidir.  Eğitim görmek burslu olursa bu çok büyük bir ayrıcalıktır. Yurt dışında bazı üniversitelerde yüksek ödemeler yapılırken bazı üniversitelerde de ücret alınmamaktadır. Bunlar öğrencilere burs sunan okullardır. Bu alternatiften yararlanabilmek için; hangi ülkede eğitim almak istendiği, hangi bölüme yatkınlık olduğu belirlenmesi gereken noktalardır.

Burs Çeşitleri Nelerdir

Verilen burslar genelde birtakım özelliklere istinaden şekillenmiştir. Bunlardan ilki başarı bursudur. Öğrencinin başarısına göre; not ortalamasına göre verilen bir burstur. Bir başka burs türü ihtiyaç bursudur. Bu da öğrencinin finansal açıdan düşük seviyelerde olması sebebiyle verilir. Öğrencinin hayat standardı incelenerek bu karar verilir. Bir başka burs türü sporcu bursudur. Spor takımlarında başarılı öğrencileri kazandırabilmek adına verilen burslardır. Okul bazında verilen burslar ise okullara yapılan bağışlarla öğrencilere sunulan burs hizmeti söz konusu olandır.

Yurtdışında burslu üniversite okumak için İngilizce seviyesinin yeterliliği, ne tür bir burs arandığı, ilgili ülkede yaşanacak kültür seviyesine uygun olup olunmadığı, Türkiye ortalamasında nasıl bir öğrenci olunduğu gibi kriterler önemlidir. Gidilmek istenen ülkenin dilinin çok iyi bilinmesi olmazsa olmaz şarttır. Yurtdışı burslu eğitimlerde en çok verilen alan sporcu burslarıdır. Lisanslı bir yüzücü ya da futbolcu eğitim bursunu hemen alır. Verilen burslarda rakamlar da hayli tatminkardır. Öğrenciden tek istenen kendini geliştirecek bir birey olmasıdır. Yurtdışında bir üniversite eğitimi almak kadar önemli bir adım yoktur. Bunun için de özellikle bu adımı burslu olarak kullanma şansı doğduğunda doludizgin yararlanılmalıdır.

 

BENZER YAZILAR
YORUMLAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KPSS
DERS DOKÜMANLARI
KATEGORİLER