Yurt dışında Üniversite Nasıl Kazanılır?

Yurt dışında Üniversite Nasıl Kazanılır?

Ülkemizde yaşayan gençlerin çoğunun en büyük hayali yurt dışında yaşamak olup; bunun için ilk adımın yurt dışında üniversite okumak olduğunu düşünüyorlar. Yurt dışında üniversite okumaya karar verildikten sonra yapılması gereken ilk iş, okumak istenilen bölüm hakkında gerekirse profesyonel yardım alarak doğru karar vermektir.

Ülkemizde girilen üniversite sınavının yurtdışında üniversiteye yerleşmede herhangi bir etkisi yoktur. Yurtdışındaki üniversiteler için en fazla dört tercih yapılabileceği için, tercih yapmadan birçok kritere dikkat edilmesi gerekir.

Yurtdışındaki Üniversiteler İçin Tercih Kriterleri

Yurtdışında okuma hayalinizin gerçekleşmesi için sadece 4 tercih hakkınız olduğuna göre, doğru tercih yapmak için belli kriterlere dikkat etmeniz gerekmektedir.

1- Akademik olarak eşdeğerlilik; mezuniyet ortalamanız, üniversiteye kabul için yapılan SAT, GMAT, GRE, TOEFL gibi sınavlardan aldığınız puanlar tercih yaparken en önemli kriter olmalıdır.

2- Bütçe, okulun yeri ve yabancı öğrenci için sunulan imkanlar; ailenin eğitim için ayırabileceği bütçe dikkate edilerek okul parası ve yaşam şartları dikkate alınarak iyi bir araştırılma yapılması gerekir. Burada yabancı öğrenciye sunulan konaklama fırsatları, oryantasyon programları hatta burs verme gibi olanakları detaylı olarak araştırılarak aile bütçesi ile dengeli olan üniversiteler tercih edilmelidir.

Tercih için yapılan araştırmalar sonucu yapılan tercih listesi ile birlikte uluslararası öğrenci başvuru formu ve başvuru ücreti hazırlanmalıdır. Lise diploması ve transkript, TOEFL gibi sınav sonuçları, referans mektubu, okulun istediği kompozisyon ve kendini detaylı anlatan kompozisyon, banka referans mektubu üniversitenin başvuru tarihi net öğrenilerek; son başvuru tarihi geçirilmemek şartıyla posta yoluyla gönderilmelidir.

Gönderilen belgeler karşılığında üniversitelerden, evrakların ulaştığına dair bilgi verilir. Ondan sonra yapılması gereken; istediğiniz iletişim yolu vasıtasıyla zaman zaman arayarak sonuç için takip yapmanız olacaktır.

 

BENZER YAZILAR
YORUMLAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KPSS
DERS DOKÜMANLARI
KATEGORİLER