Üniversiteye Yurtdışında Devam Etmek

Üniversiteye Yurt dışında Devam Etmek

Türkiye’de kazandığınız üniversitede bir bölümü okurken, okuduğunuz bölümü yurt dışında devam etme konusunda esnek imkanlar bulunmaktadır. Yurt dışı üniversitelerine transfer edilerek, okulunuza kaldığınız yerden yurt dışında devam edebilirsiniz. Bunun için üniversitelerin 2 şartı bulunmaktadır. Yurt dışında genel kullanılan dil olan, İngilizceyi ileri seviyede bilmek ve okulunuzdaki not ortalaması kriter olarak değerlendirilmektedir. Transfer olacak öğrenci, okulda aldığı notlar ve puanları belgeleyerek, okuduğu bölüme yakın bir üniversite seçmek zorundadır. Normalde üniversiteye yurt dışında devam etme konusunda, Amerika ve Kanada gibi ülkelerdeki üniversitelere, transfer alımlar biraz zor gerçekleşmektedir.

İngiltere’deki Üniversitelere Transfer Avantajları

Üniversiteye yurt dışında devam etmek için gerekli şart ve belgeler sağlanmalıdır. Öncelikle okuduğunuz bölüme yakın olan üniversiteyi seçerek, gerekli şartları sağlamanız gerekmektedir. Not ortalaması ve iyi derece İngilizce dili yeterli olmaktadır. İngiltere’deki çoğu üniversite transfer öğrenci alımı gerçekleştirmektedir. Eğer üniversitenin 1. Sınıfını Türkiye’de okuduktan sonra transfer işlemi gerçekleştiyse, yurt dışında eğitim alacağınız okulda da 1. Sınıftan devam edersiniz. Üniversitenin 2. Sınıf öğrencisi iseniz, transfer olduğunuz okulun şartlarına göre ileri seviyedeyseniz, transfer olduğunuz üniversiteyi, 3. Sınıftan başlayarak, okumaya devam edebilirsiniz.

Yurtdışındaki üniversitelere kaldığınız yerden devam edebileceğiniz bir diğer ülke de Avustralya’dır. Birçok okul bulunmakla birlikte, her okulun transfer başvuru belgeleri değişiklik göstermektedir. Okula başvuru yapmadan önce, istenen belgeleri iyi araştırarak, eğitiminize en uygun ülke ve üniversiteyi seçmelisiniz.

 

BENZER YAZILAR
YORUMLAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KPSS
DERS DOKÜMANLARI
KATEGORİLER